Virbac Czech Republic – přístup pouze pro veterinární lékaře
Odborné články

Kastrace psů nemusí být definitivní

26/03/2020
Kastrace je spolu se socializací, výcvikem a vhodnou výživou často považována za klíčovou součást zodpovědného vlastnictví psa. Kromě prevence náhodného krytí může být kastrace prospěšná při prevenci specifických onemocnění souvisejících s hormonem testosteronem a může přispět k řešení některých problémů s chováním.

Přestože je většina důvodů pro kastraci zcela oprávněná, nedávný průzkum ukázal, že až 25 % majitelů domácích zvířat se více či méně obává, že by kastrace mohla být pro jejich psa škodlivá1. Mezi nejčastěji uváděné obavy patřila možná rizika spojená s chirurgickým zákrokem a to, že by kastrace mohla negativně ovlivnit chování jejich psů. Trvalost operace byla také důvodem, proč se 67 % majitelů nakonec pro chirurgickou kastraci nerozhodlo2

 

Stats

Implantáty Suprelorin® jsou registrovány pro vyvolání dočasné neplodnosti u zdravých, pohlavně zralých samců.  Veterinářům i majitelům se tak nabízí alternativa k chirurgické kastraci, která přináší výhody kastrace bez trvalých následků. To může být užitečné v situacích, kdy si majitelé přejí nejprve vyzkoušet, jak se jejich pes bude chovat po kastraci, nebo pokud požadují pouze dočasný účinek. V tomto článku bude objasněna normální reprodukční fyziologie samců, mechanismus účinku přípravku Suprelorin a klinické účinky implantátu.

Normální reprodukční fyziologie psů

Dvěma hlavními funkcemi samčího reprodukčního systému jsou produkce spermií a steroidního hormonu testosteronu. Gonadotropiny, luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH), jsou vylučovány přední hypofýzou v reakci na produkci gonadotropin uvolňujícího hormonu (GnRH) z hypotalamu, který se uvolňuje epizodicky. Ve varlatech se LH váže na receptory na Leydigových buňkách a stimuluje syntézu a sekreci testosteronu. Kromě systémových účinků působí testosteron ve spojení s FSH také lokálně a podporuje spermatogenezi stimulací Sertoliho buněk ve varleti. Existuje integrovaný systém negativní zpětné vazby pro kontrolu sekrece hormonů; testosteron a jeho metabolity estradiol a dihydrotestosteron poskytují negativní zpětnou vazbu na úrovni hypotalamu a hypofýzy. To přispívá k regulaci uvolňování GnRH, a tím k regulaci gonadotropinů, LH a FSH. Kromě toho mohou další hormony, jako je aktivin (stimulační účinek) a inhibin (inhibiční účinek), selektivně působit na FSH, aniž by ovlivňovaly hladiny LH, proto koncentrace LH a FSH nestoupají vždy paralelně, a to i přes provázanost regulace prostřednictvím společné zpětnovazební smyčky. 

 
Regulation of testosterone
 

Průměrná hladina testosteronu u dospělých psů se pohybuje v rozmezí 2-4 ng/ml, ale je důležité si uvědomit, že je velmi proměnlivá a může výrazně kolísat i v průběhu 24 hodin3. Navzdory tomuto kolísání však plodní psi s normálním libidem zřídka vykazují koncentrace testosteronu nižší než 0,4 ng/ml. Jakmile hladina testosteronu dosáhne < 0,4ng/ml, má to za následek neplodnost v důsledku snížené spermatogeneze, sníženého objemu ejakulátu, snížené pohyblivosti spermií, zvýšené abnormality spermií a sníženého libida. 

Implantát Suprelorin a jeho mechanismus účinku

Suprelorin obsahuje účinnou látku deslorelin ve formě biokompatibilního implantátu z lipidového materiálu. Deslorelin je superagonista GnRH vytvořený modifikací aminokyselinové sekvence endogenního GnRH v polohách 6 a 9. Výsledkem je sloučenina se stejným účinkem jako GnRH, ale se 7násobně zvýšenou vazebnou afinitou k receptorům GnRH, zvýšenou stabilitou a zvýšenou účinností4. Ačkoli jsou analoga GnRH stabilnější než endogenní GnRH, po parenterálním podání se přesto rychle vstřebávají a vylučují, avšak lipidová matrice implantátu umožňuje kontinuální uvolňování deslorelinu v průběhu času. 

Účinek GnRH na cílové buňky je zprostředkován vazbou na specifické receptory GnRH (GnRH-R) umístěné v předním laloku hypofýzy. Při normálním pulzním uvolňování GnRH aktivují tyto receptory GnRH-R sekundární posly, kteří jsou zodpovědní za produkci podjednotek LHβ a FSHβ a za podjednotku α, která je společná pro FSH i LH. Při trvalé stimulaci, k níž dochází při implantaci deslorelinu, se však aktivuje komplexní řada síťových transdukčních drah podílejících se na genové expresi. To má za následek inhibici mRNA kódující β-podjednotky, a tedy snížení cirkulující hladiny gonadotropinů.
Pochopení mechanismu produkce gonadotropinu a testosteronu a účinku kontinuální stimulace GnRH-R na rozdíl od epizodické stimulace prostřednictvím pulsního uvolňování endogenního GnRH umožňuje pochopit, co lze očekávat po zavedení implantátu.  Zpočátku dochází ke zvýšení hladiny testosteronu v plazmě, protože deslorelin uvolněný z implantátu se váže na GnRH-R a stimuluje produkci LH, FSH a následně testosteronu. Tento efekt vzplanutí je přechodný a hladina testosteronu poté rychle klesá na <0,4 ng/ml pod vlivem pokračující sekrece deslorelinu a následné down-regulace GnRH-R. K tomu obvykle dochází během 9-20 dnů, i když u 9,4mg implantátu trvá snížení regulace o něco déle. Jakmile hladina testosteronu dosáhne 0,4 ng/ml, je třeba dalších 3-4 týdnů k pozorování úplné absence produkce spermií. Neplodnosti je tedy dosaženo za 6 týdnů u 4,7mg implantátu a za 8 týdnů u 9,4mg implantátu. Psi by měli být drženi z dosahu fen v říji, dokud neuplyne tato doba. Klinické studie prokázaly udržení hladiny testosteronu <0,4ng/ml po dobu nejméně 6 měsíců po implantaci u 4,7mg a nejméně 12 měsíců u 9,4mg implantátu5.   

Klinické účinky

Snížená hladina testosteronu má podle očekávání za následek snížený objem spermatu, sníženou produkci a pohyblivost spermií a zvýšený výskyt abnormalit spermií. Dochází také ke snížení libida, i když je důležité poznamenat, že nedostatek testosteronu nemusí vždy vést k úplné absenci pářícího chování. Retrospektivní studie kastrovaných psů, samců i samic, zjistila, že 27,3 % z nich po zákroku nadále projevovalo sexuální chování6 a totéž by se dalo očekávat i u psů s aplikovaným implantátem. U naprosté většiny psů dochází po implantaci k reverzibilnímu zmenšení objemu varlat v důsledku atrofie, což může posloužit jako užitečný vnější ukazatel účinku implantátu. 

Diagram 1

Reverzibilita

V klinických studiích se více než 80 % psů, kterým byl implantován Suprelorin v dávce 4,7 mg, vrátilo k normální hladině testosteronu v plazmě (≥ 0,4 ng/ml) do 12 měsíců od implantace a 98 % do 18 měsíců. U psů, kterým byl implantován 9,4 mg, se 68 % vrátilo k normálním hladinám testosteronu do 2 let a 95 % do 2,5 let. Po dosažení normální hladiny testosteronu se plodnost nevrátí do normálu okamžitě, protože spermatogeneze u psa obecně trvá 7-9 týdnů. Po odeznění účinku implantátu vykazují semenné kanálky, nadvarlata a tkáň prostaty funkční aktivitu.

References

1. Mo Gannon & Associates (2017) Do you think neutering is harmful for dogs? MG&A.
2. Harris interactive (2017). Understanding the usages & attitudes around cats & dogs sterilization and evaluating the potential of Suprelorin.
3. DePalatis L. et al. Plasma concentrations of testosterone and LH in the male dog. Journal of Reproduction and Fertility 1978;52:201-207
4. Padula A.M. GnRH analogues – agonists and antagonists. Animal Reproduction Science 2005;88  (1-2):115-126.
5. Trigg T. E. (2002) Trial report PT14: Suprelorin clinical study report.
6. Spain C, Scarlett J. and Houpt K. Long-term risks and benefits of early-age gonadectomy in dogs. Journal of the American Veterinary Medical Association 2004;224:380-387.