Virbac Czech Republic – přístup pouze pro veterinární lékaře
Odborné články

Jak důležité je čištění uší při krátkodobé a dlouhodobé léčbě zánětu zevního zvukovodu u psů?

26/03/2020
Zánět zevního zvukovodu je u psů velmi časté onemocnění, které však může být v praxi obtížně úspěšně zvládnutelné. Po vyšetření pacienta a stanovení diagnózy je klíčem k úspěchu při léčbě zánětu zevního zvukovodu volba předepsané léčby.

Běžně je předepisován lokální antibiotický, antimykotický a protizánětlivý přípravek. Ukázalo se však, že vhodné čištění ucha je velmi důležité pro celkovou léčbu a výrazně ovlivňuje úspěšnost léčby. 
Volba manuálního čištění vhodným přípravkem oproti retrográdnímu výplachu v celkové anestezii bude záviset na mnoha faktorech: závažnosti příznaků, temperamentu psa atd.

Pokud by bylo zvoleno ruční čištění, je zásadní vhodný výběr výrobku a jeho vlastností. Vedle fyzikálního účinku se ceruminolytické látky (např. kyselina salicylová nebo kyselina mléčná) a povrchově aktivní látky podílejí na rozrušování a vyplavování nečistot, a tím napomáhají působení antibiotik.

V úvahu je třeba vzít také antimikrobiální účinek čističe uší, který krátkodobě napomáhá účinku antibiotických kapek a dlouhodobě může snížit celkovou potřebu antibiotik. Prostředky jako EDTA, chloroxylenol (PCMX) a isopropylalkohol jsou široce používány a mají prokázaný přínos při boji s bakteriemi, jako je Pseudomonas aeruginosa. Přípravky na bázi chlorhexidinu mohou být prospěšné u kvasinkovýchh infekcí způsobených Malassezia pachydermatis. Některé monosacharidy, jako je D-galaktóza, D-manóza nebo L-rhamóza, zabraňují adhezi bakterií (Pseudomonas, Staphylococcus), čímž výrazně snižují bakteriální populaci.  Některé přípravky také obsahují nebo stimulují produkci antimikrobiálních peptidů (AMP), což jsou malé kationtové polypeptidy, které jsou součástí vrozeného imunitního systému a mají jednoznačný přínos pro snížení nezbytné zátěže antibiotiky.

Jakmile je dosaženo klinického efektu při léčbě akutní epizody, bude přípravek na čištění uší hrát velkou roli v dlouhodobé kontrole a prevenci recidiv, zejména u pacientů se základními onemocněními, jako je atopie psů, nebo v případech kdy je ucho poškozeno a dochází ke zhoršené epiteliální migraci. Je velmi vhodné předvést klientům, jak přípravek na čištění uší používat. Velkou roli v tom mohou sehrát veterinární sestry, které pomáhají budovat dobrý vztah s klientem a zároveň pomáhají pacientovi. Ušní kanálek by měl být naplněn přípravkem a vertikální kanál jemně masírován po dobu 30 až 60 sekund. Poté lze přípravek jemně setřít. Tento postup by se měl pravidelně opakovat ve frekvenci závislé na konkrétním případu, přičemž průměrným doporučením je čištění minimálně jednou týdně.


Stručně řečeno, pro úspěšnou léčbu zánětu zevního zvukovodu je zásadní jednak výběr správného přípravku na čištění uší a také edukace klientů.

1. Carlotti D.N, Trenti D, Germain P.A. Otite externe et nettoyage auriculaire. Pratique Vet Anim Comp 2005 ; 20:7-10
2. Forsythe P.J. Acute otitis externa: the successful first-opinion ear consultation. In Practice 2016; 38:2-6
3. Nuttall T. Successful management of otitis externa. In Practice 2016; 38:17-21