Onemocnění zubů představuje jeden z nejsložitějších a nejvíce stresujících stavů, které je třeba ve veterinární praxi řešit. Ať už se jedná o prvotní zdroj potíží nebo o onemocnění zjištěné při běžné preventivní prohlídce, může být obtížné rozhodnout o vhodném léčebném plánu a přimět majitele k reálným očekáváním a finančním úvahám. Přesvědčit majitele, aby souhlasil s celkovou anestezií a odstranění zubního kamene s případnou extrakcí, může být dost obtížné, ale je důležité, aby si majitel uvědomil, že i po tomto zákroku je pro udržení zdraví zubů zvířete nezbytná průběžná domácí péče, jinak se stav zubů pacienta vrátí do původního stavu.
Domácí zubní péče je velmi málo využívaným preventivním opatřením. Působí nejen jako prevence vzniku zubního onemocnění, ale je prospěšná i pro zvykání zvířete na pravidelné prohlídky ústní dutiny a průběžnou péči o chrup; čím dříve se s ní v životě zvířete začne, tím je to snazší.
Informování o důležitosti domácí zubní péče vyžaduje, aby veterinární tým věnoval čas diskusi s majiteli a posoudil, co bude pro jednotlivé zvíře a majitele nejvhodnější na základě řady faktorů. Je například důležité vědět, jak moc bude konkrétní majitel vstřícný, a také se ujistit, že jeho očekávání jsou realistická. Je třeba zvážit následující skutečnosti: "Jak moc je majitel odhodlaný dodržovat režim?", "Je schopen vykonávat náročnější úkony?" a "Jak moc je jeho zvíře tolerantní?".
Zlatým standardem domácí péče o zuby je čištění zubů, které však může být zároveň nejobtížnější a časově nejnáročnější. V ideálním případě se doporučuje každodenní čištění zubů, protože jakýkoli jiný postup výrazně snižuje účinnost. Výhody skutečného čištění zubů jsou dvojí - abraze, která odstraní zubní plak, a inhibice bakterií díky použití vhodného přípravku, jako je zubní pasta CET (Complex Enzymatic Thiocyanate), která inhibuje růst bakterií tvořících zubní plak. Veterinární sestry mohou být neocenitelné při edukaci majitelů, jak nejlépe zavést čištění zubů u jejich zvířat od útlého věku, ale jak bylo uvedeno výše, je také důležité identifikovat případy, kdy to nemusí být možné, a nabídnout majitelům alternativu. I když tyto možnosti nemusí přinést stejné výsledky jako čištění zubů, jejich snadnější použití může zabránit tomu, aby majitelé byli znechuceni a jednoduše se vyhnuli všem formám domácí péče o zuby.
Použití speciální ústní vody VetAquadent představuje méně invazivní možnost pro majitele, jejichž zvířata nesnášejí čištění zubů kartáčkem.
Vedle čištění kartáčkem a použití speciální ústní vody mají majitelé ještě třetí možnost. Výběr dobře navrženého, zdravého zubního žvýkacího plátku může přispět ke zlepšení zubního zdraví zvířete. Žvýkání pomáhá posilovat a procvičovat parodontální vazy a alveolární kost. Žvýkačky, jako je například VeggieDent® FR3SH™ žvýkací plátky, jsou speciálně navrženy tak, aby se přizpůsobily tvaru zubu a pomáhaly odstraňovat zubní plak. Studie se žvýkacími plátky VeggieDent® FR3SH™ Dental Chews prokázala 70% redukci zubního kamene a 37% redukci zubního plaku1.
Závěrem je důležité ukázat majitelům domácích zvířat, že k péči o zuby lze přistupovat mnoha způsoby a vedle pravidelných kontrol u veterinárního lékaře mohou majitelé využívat snadno použitelné přípravky domácí péče, které pomáhají udržet zubní plak a kámen pod kontrolou.
1. Kelman M, Perkins N. Effectiveness of a vegetable dental chew on periodontal disease parameters in toy breed dogs. J Vet Dent. 2011;28(4):230–235.
Chystáte se opustit tuto stránku
Informace zobrazené na místě určení závisí na platných místních předpisech.